Każda osoba wierząca czuje potrzebę obcowania z Bogiem, ale również – posiadania odpowiednich symboli, które sprowadzą na nią łaski i jednocześnie uchronią przed wpływem zła. Zazwyczaj symbolami tymi są rozmaite krzyże kojarzone ze świętymi czy medaliki z wizerunkami istotnych dla wiary postaci.

Krzyż św. Benedykta uważa się za jeden z silniejszych symboli religijnych, typowych dla wiary chrześcijańskiej. Dla osoby wierzącej jego moce są bardzo silne i pozwalają ustrzegać się wielu pokus czy knowań złego. Warto jednak znać jego symbolikę, zanim zdecyduje się na jego noszenie na co dzień.

Istotne litery

Cały krzyż św. Benedykta jest związany z życiem tego świętego – dlatego też zawiera pierwsze litery od modlitwy, którą Benedykt wygłaszał do Boga. Pierwsza forma krzyża tego rodzaju pochodzi jeszcze z XI wieku, kiedy to właśnie modlitwa do tego świętego pozwoliła na ocalenie życia młodego człowieka ukąszonego przez jadowitego węża. Krzyż może mieć formę zarówno zwykłego sakramentalium, jak również medalika, na którym umieszcza się wizerunek świętego, litery modlitwy, ale przede wszystkim – sam wizerunek krzyża.

Jak używać?

Krzyż benedyktyński już od czasów polowań na czarownice uznawany był za symbol ochrony przed złymi mocami. Z tego powodu jego noszenie czy zawieszenie w domu ma chronić przed dostępem szatana, a także sprowadzać na ludzi łaskę Boga. Ochrona ma działać zarówno przed fizycznymi pokusami, jak i rzeczami duchowymi, np. okultyzmem, z tego też powodu często uznawany jest za symbol istotny przy egzorcyzmach czy chroniący przed osobami czyniącymi czary.