świeca i chrzcielnica
Jaką świecę do chrztu należy wybrać dla dziecka, które ma w najbliższym czasie przyjąć sakrament chrztu świętego? Po co w ogóle przynosi się do kościoła świecę i co symbolizuje?

Świeca do chrztu – po co i dlaczego?

świeca na chrzestŚwieca w przypadku chrztu świętego to nie tylko zwykły rekwizyt, wymagany przez księdza. To symbol światła wiary oraz życia duchowego, które dziecko rozpoczyna właśnie wraz z przyjęciem chrztu świętego. W momencie kiedy chrzestni zapalają świecę do chrztu kapłan wypowiada następujące słowa „„Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”. Oznacza to, że to rodzice i chrzestni dziecka są odpowiedzialni za to, aby żyło ono w przyszłości zgodnie z wiarą oraz przykazaniami.

Rodzaje świec do chrztu

Okazuje się, że w sklepach oferujących asortyment chrzcielny znaleźć można wiele rodzajów świec. Zwykle są one białe, bo taki kolor symbolizuje czystość malucha. Jednak od jakiegoś czasu producenci starają się być coraz bardziej oryginalni w tym zakresie. Obecnie znaleźć więc można też świece do chrztu w kolorach pastelowych, z ciekawymi obrazami np. krzyża czy kielicha. Możliwości jest coraz więcej. Niektóre świece są dodatkowo zdobione kwiatami sztucznymi na stroiku. Ostatnio też niektórzy rodzice decydują się na wygrawerowanie na świecy imienia czy inicjałów swojego dziecka. Nie bez znaczenia jest też oczywiście skład i wygląd takiej świecy. Powinna się ona składać z wosku, parafiny i ich mieszanek. Knot musi być gruby, a z ozdobami nie ma co przesadzać. Bogato zdobiona świeca do chrztu z cienkim knotem i dziwnym składem może szybko gasnąć czy w ogóle się nie zapalić.