W Polsce, w okresie Adwentu, który poprzedza Boże Narodzenie, często odprawia się msze zwane Roratami. Dzieci przychodzą na nie z lampionami na roraty. Nazwa tych mszy świętych pochodzi od pierwszych słów pieśni „Rorate caeli dusepur”.

Adwentowa tradycja – lampion na roraty

lampion na roratyAdwent to czas wyjątkowy dla chrześcijan. Wówczas oczekują bowiem na przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Roraty to msza święta odprawiana o wschodzie słońca właśnie w tym okresie. Jej typowym elementem jest zapalanie świecy ozdobionej białą wstęgą. Roratka umieszczana jest w okolicach ołtarza. To symbol Maryi Panny. Prawdopodobnie takie msze odprawiane były w Polsce już za czasów Bolesława Wstydliwego. Coraz częściej w parafiach bierze się pod uwagę tzw. względy duszpasterskie i roraty odprawia się wieczorem. W wielu parafiach dzieci w tym czasie na mszę przynoszą specjalne lampiony – zobacz.

Wyjątkowe znaczenie rorat

W wielu parafiach roraty są prawdziwie wyjątkowym wydarzeniem. Szczególnie do uczestnictwa w nich zachęca się dzieci. Co ciekawe, dawniej z tymi adwentowymi mszami łączyły się pewne zwyczaje, które dzisiaj są już często nieznane. Na przykład w kolejne niedziele odprawiane były roraty stanowe dla kobiet, panien, kawalerów i mężczyzn. Wówczas też przystępowano do spowiedzi. Nieraz na roratach w kościele zbierała się cała wieś. Obowiązywała tzw. szara godzina, kiedy robiło się ciemno i wszyscy domownicy siadali razem nie zapalając światła. W tym czasie modlono się. Dzisiaj niestety tradycja chodzenia do kościoła z lampionem na roraty powoli zanika. Najczęściej lampiony zobaczyć można jeszcze na polskich wsiach. Tam wciąż w domach własnoręcznie przygotowuje się ozdobne i kolorowe lampiony na roraty. Od jakiegoś czasu lampiony tego typu można również zakupić w sklepie z dewocjonaliami, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym.