Wizyta duszpasterska w domu podczas tak zwanej kolędy to dla wielu parafian, zwłaszcza tych praktykujących sporadycznie, wydarzenie zarazem ważne, co i stresujące. Poniżej kilka porad dotyczących tego, co zrobić, aby spotkanie z kapłanem przebiegło sprawnie i w miłej atmosferze.

 

Odpowiednie przygotowanie – zestaw kolędowy

 

W sklepach z dewocjonaliami można spotkać różnorodne zestawy kolędowe. Te w najprostszej wersji zawierają krzyżyk oraz dwa świeczniki. Mogą być wykonane z drewna, stali bądź metalu szlachetnego. Im bardziej szlachetny materiał, tym większa cena kompletu kolędowego. Oprócz zestawów podstawowych dostępne są także zestawy pełne, złożone nawet z dziewięciu elementów. Oprócz krzyżyka i świeczników można w nim znaleźć wówczas także kropidło, talerzyk i buteleczkę na wodę święconą, a także obrazek. Warto pamiętać o tym, że podczas wizyty duszpasterskiej stół powinien być przykryty obrusem w kolorze białym. Dobrze, jeżeli gospodarze położą na nim również Pismo Święte.

Atmosfera podczas kolędy

 

Atmosfera w jakiej przebiegnie kolęda w dużej mierze zależy od nastawienia gospodarzy i sposobu w jaki przyjmą księdza. Warto pamiętać o tym, że dla kapłana może to już być któraś z kolei godzina wizyt duszpasterskich i może być zwyczajnie, po ludzki trochę zmęczony. Warto w takiej sytuacji zaproponować coś ciepłego do picia – kawę lub herbatę, ewentualnie jakąś drobną przekąskę.