Siła odmawianego różańca tkwi w jego prostocie i uniwersalności. Jest modlitwą praktykowaną na całym świecie, nie tylko przez katolików. Jak w takim razie prawidłowo modlić się za pomocą różańca?

 

Różaniec zwykły, różaniec na rękę, a może na palec?

 

różaniec na rękęW dosłownym tłumaczeniu „różaniec” jest to wieniec róż. Są to kwiaty poświęcone Matce Bożej. Obecnie przedmiot ten przybiera różne warianty. Najpopularniejszy to tradycyjny rodzaj naszyjnika, zakończonego krzyżykiem. Coraz częściej używa się różańca na rękę (w formie bransoletki dostępnej w Meritohurt) oraz różańca na palec.  

 

Wybór różańca zależy od preferencji. Na pewno wygodniejsze w noszeniu są wersje mniejsze. Natomiast jeśli chodzi o łatwość odmawiania, to tu bryluje różaniec tradycyjny. Niezależnie od tego, który wybierzemy, to modlić się będziemy jednakowo.

 

Jak się modlić?

 

Na początku modlimy się przy pomocy wystających paciorków, zakończonych krzyżykiem. Są to modlitwy wstępne, podczas których prosimy o wiarę, nadzieję i miłość. Po uczynieniu znaku krzyża należy odmówić „Wierzę w Boga”, a następnie na pierwszej koronce „Ojcze nasz”. W następnych trzech zwracamy się do Maryi modlitwą „Zdrowaś Maryjo”. Część wstępną zakańczamy słowami „Chwała Ojcu…”

 

Następnie zapowiadamy daną część różańca i jego tajemnice. Odmawiamy kolejno: „Ojcze nasz”, dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo”, „Chwała Ojcu” i „O mój Jezu”. Całość powtarzamy pięć razy.

 

W niektórych kościoła modlitwę „Wierzę w Boga” wygłasza się po zakończeniu różańca.