Istnieje wiele obrazów religijnych, które przedstawiają Jezusa. Do najpopularniejszych z nich należy Jezus Miłosierny. Jest to bardzo charakterystyczny obraz, którego powstanie związane jest z objawieniami świętej Faustyny.

 

Dlaczego obraz Jezusa Miłosiernego jest taki niezwykły?

Bo jego współautorem jest sam Jezus. W objawieniach tłumaczył Św. Faustynie, jak ma wyglądać na obrazie i czego od niej oczekuje. Pierwszy wizerunek namalował na jej zlecenie Eugeniusz Kazimirowski, w Wilnie w 1934 roku. Dzieło przedstawia Jezusa Zmartwychwstałego, już po ukrzyżowaniu. Później było ono wielokrotnie kopiowane i powielane. Ostatecznie trafiło do wielu domów na całym świecie. Pierwsze malowidło znajduje się we Wilnie, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uzupełniony jest podpisem „Jezu, ufam Tobie”.

 

Dlaczego jest taki ważny?

Obraz przedstawia Zmartwychwstałego Jezusa Miłosiernego, z Którego serca spływają promienie – blady symbolizujący wodę, usprawiedliwiającą duszę oraz czerwony, który jest symbolem krwi, czyli życia dusz. Powstanie obrazu rozpoczęło rozwój kultu Miłosierdzia Bożego. Jego zwieńczeniem jest powstanie bazyliki w krakowskich Łagiewnikach. Kult ten jest również jedną z przyczyn kanonizacji Świętej Faustyny.