Modlitwa różańcowa należy do najpopularniejszych form medytacji Katolików na całym świecie. Dzięki systematycznemu odmawianiu można uzyskać wiele Bożych łask i uzyskać spokój, który tak bardzo jest potrzebny w codziennym życiu.

Początki różańca

Rosa jest łacińskim słowem od którego wzięła się nazwa różańca. Nikt dokładnie nie wie kiedy łańcuszek z koralikami został tak nazwany, jednak samo odmawianie modlitwy zaczęło się już za życia świętego Pawła z Teb. Dzisiaj miliony katolików z całego świata uważa ją za jedną z najskuteczniejszych, a różaniec z Fatimy, Częstochowy lub Rzymu stanowi najchętniej kupowaną pamiątkę z pielgrzymki.

Wieniec różany, czyli różaniec z Fatimy

We wczesnych wiekach sam różaniec był znany pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny. Dlaczego wierni postanowili odnieść się w nazwie do kwiatów? Tak samo jak dzisiaj miały one dla nich szczególne znaczenie. Do tej pory są traktowane jako wyjątkowe podarunki dawane z różnych okazji. Według średniowiecznych wiernych modlitwy były niczym piękne rośliny, które były miłe Bogu. Właśnie z tego powodu różaniec został w ogólnym tłumaczeniu nazwany wieńcem róż. W nawiązaniu do powyższego znaczenia w Rzymie ofiarowuje się różańce z koralikami o kształcie pąków różanych, które są wykonane z drzewa różanego.

Róża jest niekwestionowaną królową wśród kwiatów. Jej piękno jest podziwiane od wieków zarówno przez zwykłych ludzi, jak i artystów. Nic więc dziwnego, że wierni z całego świata odmawiają różaniec, którego nazwa pochodzi od wieńca róż.